Winners 2018

Overall Winner

Winner: 
Jo Dow - Scottish Water Business Stream Limited
Embedded thumbnail

Business Woman Of The Year – Micro

Winner: 
Melanie Goldsmith - Smith & Sinclair
Runner Up: 
Juliet Fisher - Highwaymans Self Catering Accommodation & Events
Embedded thumbnail

Business Woman Of The Year - Small

Winner: 
Lorraine Gray - Pursuit Marketing
Runner Up: 
Melanie Tillett - Tilletts
Embedded thumbnail

Business Woman Of The Year – Medium

Winner: 
Jacqueline O'Donovan - O'Donovan Waste Disposal Ltd
Runner Up: 
Leanne Silverwood - Local Care Force LLP
Embedded thumbnail

Business Woman Of The Year – Large

Winner: 
Jo Dow - Scottish Water Business Stream Limited
Runner Up: 
Sara Bertin - Shorefield Holidays Limited
Embedded thumbnail

Business Owner Of The Year

Winner: 
Abi Purser - Longcroft Luxury Cat Hotel Group Ltd
Runner Up: 
Juliet Fisher - Highwaymans Self Catering Accommodation & Events
Embedded thumbnail

Corporate Leader Of The Year

Winner: 
Gill Marchbank - ResQ Limited
Runner Up: 
Claire Bolton van Weert - Apex Ability Limited
Embedded thumbnail

Influential Business Woman Of The Year

Winner: 
Melanie Tillett - Tilletts
Runner Up: 
Dee Clayton - Simply Amazing Training
Embedded thumbnail

Service Excellence

Winner: 
Claire Austin - Austin's Family Funeral Directors
Runner Up: 
Jo Dow - Scottish Water Business Stream Limited
Embedded thumbnail

Best New Business

Winner: 
Caroline Strawson : The Divorce & Breakup Coach
Runner Up: 
Sidekick PR
Embedded thumbnail

Employer Of The Year

Winner: 
Local Care Force LLP
Runner Up: 
Austin's Family Funeral Directors
Embedded thumbnail

Employee Of The Year

Winner: 
Ridwana Wallace-Laher - Penny Appeal
Embedded thumbnail

International Women's Award

Winner: 
Dianne Teo - T30 Fitness Training
Runner Up: 
Christine Bhatt - Systematics International Ltd
Embedded thumbnail

Lifetime Achievement Award

Winner: 
Angela Hughes - The Welsh Air Ambulance Charitable Trust
Runner Up: 
Heather Baker - Baker Thompson Associates Limited
Embedded thumbnail

Social Impact Award

Winner: 
Emma Connor and Suzanne Ryan - Your Space Therapies Limited
Runner Up: 
Fiona Edwards - John Pulsford Associates Limited
Embedded thumbnail

Third Sector Champion

Winner: 
Maura Jackson - Bolton Young Persons Housing Scheme
Runner Up: 
Mandy Young - Adrenaline Alley
Embedded thumbnail

Young Business Woman Of The Year

Winner: 
Melanie Goldsmith - Smith & Sinclair
Runner Up: 
Laura Schiavone - Bella Mia Hair and Beauty
Embedded thumbnail